Kurzemnieku sklandrauši

Kurzemnieku sklandrauši

100%

Sagatavošana

20 min.

Pagatavošana

1 st. 40 min.

Sklandrausis ir tradicionāls latviešu ēdiens, īpaši Kurzemē. Tas ir salds pīrāgs, gatavots no rudzu miltiem un pildīts kārtās ar kartupeļu un burkānu pildījumu, apbērts ar ķimenēm. To parasti ēd aukstu ar tēju vai pienu.

Sastāvdaļas - Mīklai:

ūdens 350 g – 400g
rudzu miltu 1000 g
kviešu miltu 100 g
margarīna vai sviesta 120 g
Sāls pēc garšas

Sastāvdaļas - Pildījumam: (pamatsastāvdaļas)

kartupeļu 1,2 – 1,5 kg
burkānu 3,2 – 3,5 kg
pieļaujamās piedevas (pievieno pēc cepēja/-as ieskatiem)
sviesta 150 - 180 g
krējuma 600 - 800 g
cukura 300 - 500 g
Olas
Sāls pēc garšas
Ķimenes vai kanēlis pēc garšas
Mannā vai milti

Kā gatavot:

  1. Rudzu miltu pamatnes pagatavošana Miltus sajauc ar karstu ūdeni, kam iepriekš pievienots margarīns/sviests un sāls. Mīklai jābūt stingrai, labi veltnējamai. Gatavo mīklu izveltnē apmēram 2-3 mm biezumā, no tās izrullē, izspiež vai izgriež apaļas ripas. Mīklas ripu malas uzloka uz augšu un šādi sagatavotas ripas liek uz ieziestas plātnes. (ripas 8-14cm diametrā)
  2. Kartupeļu masas pagatavošana Novāra kartupeļus. Tos sarīvē viendabīgā masā un mīcot pievieno sāli (pēc garšas), krējumu, olas vai izkausētu sviestu pēc cepēja/-as ieskatiem. Kartupeļu masai var izmantot arī nevārītus rīvētus kartupeļus, kuriem nospiests liekais šķidrums.
  3. Burkānu masas pagatavošana Novāra burkānus. Tos samaļ viendabīgā masā un mīcot pievieno cukuru, ja vēlas olas, krējumu, nedaudz miltus vai mannu pēc cepēja/-as ieskatiem. Burkānu masai var izmantot arī nevārītus rīvētus burkānus.
  4. Sklandraušu pildīšana un cepšana No rudzu miltiem izveidotajā formā klāj kartupeļu masu, tai pa virsu – burkānu masu. Pildījuma proporcijas veido kartupeļu un burkānu masa attiecībā 1:2 – 1:1. Sagatavoto sklandrausi (svaigu vai sasaldētu) cep krāsnī augstā (220 –250 °C) temperatūrā līdz mīklas pamatne kļuvusi sausa (15 – 30 minūtes).
    Gatavu sklandrausi pēc cepēja/-as ieskatiem var pārziest ar skāba krējuma, cukura, olas maisījumu vai vienkārši ar skābu krējumu un pārkaisīt ar cukuru.
    Piedevas – ķimenes un kanēli, lieto pēc cepēja/-as ieskatiem.

Dalīties & Drukāt