0 0
Portugāļu Ziemassvētku laika kūka Bolo Rei

Dalies ar to savā sociālajā tīklā:

Vai arī varat vienkārši nokopēt un dalīties ar šo URL

Sastāvdaļas

Porciju skaits:
Sastāvdaļas mīklai:
250 gr. milti
650 gr. milti
50 gr. slapjais raugs vai 11gr. šķīstošais raugs
150 ml remdens ūdens
150 gr. cukurs
šķipsna sāls
1 gab. citrona miziņa smalki sarīvēta vai 1 gab. apelsīna miziņa
4 gab. olas
200 gr. izkausēts sviests
200 ml stiprināts vīns "Porto" Marsala vai šerijs arī derēs
100 gr. rozīnes labas kvalitātes
130 gr. žāvētas aprikozes
50 gr. žāvētas dzērvenes
220 gr. cukuroti augļu gabaliņi papaija, ananasi u.c.
160 gr. dažādi rieksti brazīlijas, indijas, valrieksti, lazdu rieksti, mandeles
apsmērēšanai olas dzeltenums
Sastāvdaļas dekoram:
rieksti
cukuroti augļi
pūdercukurs

Portugāļu Ziemassvētku laika kūka Bolo Rei

Kūkas recepte uz Portugāli ir atceļojusi no Francijas 19. gs

Sastāvdaļas

  • Sastāvdaļas mīklai:

  • Sastāvdaļas dekoram:

Pagatavošana

Dalīties

Portugāles ļauži ziemas svētku laiku nevar iedomāties bez Bolo Rei jeb Karaļkūkas tāpat ka mēs bez piparkūkām. Šī kūka tiek ēsta visās mājās no Ziemassvētkiem līdz 6. janvārim, Zvaigznes dienai, kas Portugālē tiek apzīmēta ar Dia de Reis – Karaļu diena.

Kūkas recepte uz Portugāli ir atceļojusi no Francijas 19. gs, kas tur ir pazīstama no Ludviga XIV laikā. Pirmā vieta, kur Bolo Rei tikusi cepta un tirgota Lisabonas iedzīvotajiem, ir Confeitaria Nacional, par kuru blogā rakstīju vēl tad, kad pati dzīvoju Portugālē.

Interesants ir fakts, ka portugāļi kūkā iecep kaltētu cūku pupu, kas ir pamats tradīcijas turpināšanai, proti, tam, kurš dabū kūkas gabalu ar pupu, nākamgad kūka ir “jāuzsauc” visai kompānijai. Tāpat arī portugāļi kūkā mēdz iecept laimestu – mazu porcelāna figūriņu, parasti karaļa simbolu.

No receptē dotā produktu daudzuma sanāk viena ļoti liela vai divas “normāla” izmēra kūkas. Ar vienu mazo kūku pilnīgi pietiktu uzcienāt 15-20 cilvēkus.

Gribu vēl piebilst, ka kūka nav no slapjajām, tā ideāli sader ar tēju vai kafiju.

Soļi

1
Gatavs

Palielā bļodā ieberam raugu, sajaucam ar ūdeni un piemaisām klāt 250gr. miltu. Ja nav iespējams visus miltus iemaisīt, pielejam vēl mazliet ūdeni. Bļodu apsedzam ar dvielīti un atstājam uz 1h uzrūgt.

2
Gatavs

Sagriežam sīkāk aprikozes un riekstus. Bļodiņā saberam visus augļus un riekstus, aplejam ar 200ml Porto vai citu stiprināto vīnu.

3
Gatavs

Kad pagājusi stunda un raugs sācis darboties, klāt pieberam atlikušos 650gr. miltus un cukuru, pieliekam sāli, citrona un apelsīna miziņu. Pielejam klāt visu šķidrumu no augļiem, kas nav uzsūcies, un sākam mīcīt mīklu. To var darīt gan ar roku, gan mikseri ar mīklas uzgaļiem, gan jebkuru citu uzparikti, kas paredzētam šādm nolūkam. Mīcot, pievienojam olas, bet pa vienai, ne visas uzreiz. Beigās iemīcām kausēto sviestu, tikai jāatceras, ka tas nedrīkst būt pārāk silts!

4
Gatavs

Kad mīkla ir kārtīgi izmīcīta, pievienojam izmērcētos augļus un riekstus. Kārtīgi iemīcām, nolīdzinām virsmu, apkaisām ar nedaudz miltiem, apsedzam ar drāniņu un atkal atstājam uzrūgt. Tas prasīs kādu pusotru stundu, atkarībā no temperatūras telpā.

5
Gatavs

Veidojam 1 vai 2 kūkas. Jāsaka gan uzreiz, ka vienai kūka būs nepieciešama ļoti liela panna, jo es dalu mīklu divās daļās un vienas kūkas diametrs man sanāk ap 28cm. Uzklājam uz pannas cepamo papīru un uzliekam mīklu. Atrodam vidus punktu un izveidojam tur palielu caurumu tā, lai kūka izskatās pēc Adventa vainaga:) Atstājam uz 30 min.

6
Gatavs

Apsmērējam ar olu visu virsmu un dekorējam ar cukurotajiem augļiem, riekstiem un pūdercukuru. Jāpiebilst, ka portugāļi izmanto lielas cukuroto augļu plāksnes zaļā, sarkanā un dzeltenā krāsā. Arī pie mums tādas var nopirkt, esmu redzējusi Centrāltirgū.

7
Gatavs

Liekam cepties ~45 min. 180°C. Lai gards, ka nenoēsties!

Gards, ka nenoēsties!

Ideja rakstīt šo blogu radās, kad dzīvoju Portugālē, bet mana lielā meita - Latvijā. Tas bija aktīvs virtuves noslēpumu izziņas laiks, viņa daudz jautāja par receptēm, gatavošanas paņēmieniem un visām citām lietām, kas saistītas ar kulināriju. Tā nu arī sāku dokumentēt bērniem paliekošu recepšu krājumu.

Sēņu risotto ar filadelfijas lieso krēmsieru un rukolu
iepriekšējais
Sēņu risotto ar filadelfijas lieso krēmsieru un rukolu
Skudru pūznis
nākamais
Skudru pūznis
Sēņu risotto ar filadelfijas lieso krēmsieru un rukolu
iepriekšējais
Sēņu risotto ar filadelfijas lieso krēmsieru un rukolu
Skudru pūznis
nākamais
Skudru pūznis