Brīnumdzira: bērzu sulas
Ir klāt bērza sulu laiks! Jo tas ir viens no pirmajiem signāliem, kas kopā ar gājputnu atgriešanos iezīmē pavasara sākšanos. TURKLĀT – svaigas bērzu sulas taču ir tikpat garšīgas, kā tīrs ūdens. Un vēl vērtīgas – tieši pirmās 3 – 4 stundas pēc tecināšanas, kad tās satur bioloģiski aktīvo ūdeni.
Kad ir īstais laiks sākt tecināt bērzu sulas?
Bērzu sulas iegūšanas laiks katru gadu, atkarībā no laika apstākļiem, nedaudz atšķiras. Gaisa temperatūras svārstības ietekmē arī sulas tecēšanas ātrumu – laikam kļūstot vēsākam, sula tecēs mazāk. Ja gaisa temperatūra nokritīs zem 0 grādiem, sulas bērzā sasals un tecēšana tiks pilnībā pārtraukta. Tā atkal atjaunosies, gaisa temperatūrai pieaugot.
Dzidrākas bērzu sulas iegūsim sulu tecināšanas sākumā. Tad tajās būs arī mazāks olbaltumvielu daudzums un tās būs labākas uzglabāšanai.
Bērzu sulas satur:
- Kāliju – 120 mg/l Kalciju – 70 mg/l Magniju – 11 mg/l Mangānu – 1,2 mg/l Cinku – 1,5 mg/l Dzelzi – 0,1 mg/l Fosforu – 6,4 mg/l Nātriju – 0,2 mg/l
- Tauku tajā ir mazāk nekā – 0,1g/100ml
- Olbaltumvielu ir mazāk nekā – 0,1g/100ml
- Ogļhidrātu ir, apmēram – 0,9g/100ml
Līdz ar dabas atmodu, klāt bērzu sulu laiks. Šis ir īstais brīdis, lai attīrītu organismu no ziemas sārņiem.
Svarīgi dzert tūlīt pēc tecināšanas
Bērzu sulas vērtību novērtējuši jau mūsu senči. Ne velti, jo jau izsenis tās nodēvētas par nozīmīgu organisma attīrītāju no dažādiem sārņiem. Visvērtīgākās sulas ir uzreiz pēc iztecināšanas, jo tikai pirmajās pāris stundās tās satur bioloģiski aktīvu jeb dzīvo ūdeni. Šāds tas vieglāk iesaistās vielmaiņas procesos un darbojas daudz efektīvāk nekā parasts ūdens.
Bērza sula ir mazāk koncentrēta nekā kļavu sula, tāpēc arī mazāk salda. Bērzu sula satur vien 0,5 līdz 2 procentus cukura. Vēl šo sulu – gan kļavu, gan bērzu – sastāvā ir kālijs un virkne citu mikroelementu, arī vitamīnu. Tomēr to daudzums ir visai neliels, kas efektu var dot tikai izdzerot lielus daudzumus sulu.
Bērzu sulas veselībai
Bērzu sulas sastāvā ir organiskās skābes, miecvielas, virkne vērtīgu minerālvielu, vitamīnu un nedaudz cukura. Šīs aktīvās vielas veicina uzkrāto sārņu, sāļu un nogulšņu izvadīšanu no organisma. Bērzu sulai ir labāks urīndzenošs efekts un organismu attīroša iedarbība nekā ūdenim. Bērzu sulas uzlabo imunitāti, atvieglo reimatisma radītās sāpes, palīdz attīrīt nieres un locītavas no sāļu nogulsnējumiem. Tostarp tās palīdz atbrīvoties no kaļķa, kas sakrājies uz asinsvadu sieniņām un tīra asinis.
Bērzu sulas organisma attīrīšanai
Bērzu sulas nav iespējams pārdzerties. Vienā dienā ieteicams izdzert divus, trīs litrus sulu. Tās tikai veicinās urīndzenošo funkciju un svīšanu, kas ļaus atbrīvoties no sāļu izgulsnējumiem un dažādiem sārņiem, kas uzkrājušies organismā. „Sulas tiešām ir labs organisma skalojošais pasākums, tāpēc sulu laiku nevajadzētu laist gar degunu,” saka dietologs Andris Brēmanis.
Kopumā bērzu un kļavu sulas iesaka dzert, lai uzlabotu imunitāti, atvieglotu podagras, reimatisma, artrīta un radikulīta saslimšanas. Tāpat tās ieteicams lietot nieru un urīnpūšļa slimniekiem, arī pie sirds saslimšanām – pēc insulta un infarkta. Kas būtiski bērzu sulas var dzert vai ikviens, jo no tām nav novērotas alerģiskas reakcijas.
Sulu mēnesī laikā ieteicams ievērot atslodzes dienu, kuras laikā dzeram tikai bērzu sulas. Jāatzīmē, ka tas nav pārāk grūti izdarāms, jo sulu sastāvā esošais cukurs nomāc apetīti. Atšķirībā no atslodzes dienas, kad dzer tikai ūdeni, nav novērojams spēku izsīkums un vājums. Gluži pretēji – bērza sulu atslodzes diena uzlabo pašsajūtu, vairo enerģiju, kā arī spēcina sirdi. Ja nav pa spēkam atslodzes diena, izmēģini organisma attīrīšanās kūri nedēļas garumā, kuras laikā dzer vismaz 2 litrus bērzu sulas un ēd vieglu, veģetāru ēdienu. Visvērtīgākās bērzu sulas ir tad, ja tās dzer tūlīt pēc iztecināšanas, jo pirmo četru stundu laikā minerālvielu koncentrācija tajās ir visaugstākā.
Kāpēc dzert bērzu sulas?
- Bērzu sulu dēvē par veselības eliksīru un iesaka izdzert 8 -10 L svaigas sulas.
- Raudzētas sulas vairs nebūs tik vērtīgas kā svaigas, jo tajā esošās baktērijas noārdīs daļu aktīvo vielu. Tāpēc sulu vēlams izdzert 1-2 dienu laikā, kamēr tā ir svaiga.
- Bērzu sulas sastāvā ir aptuveni 0.5 – 2% cukuru (fruktoze, glikoze, saharoze un nedaudz galaktoze). Svaigai sulai ir viegli saldena garša, bet ne tik salda kā kļavu sulai, kas satur vairāk cukura.
- Sulas enerģētiskā vertība ir ļoti maza – aptuveni 4 kcal / 100 ml sulas.
- Bērzu sulas sastāvā ir daudz minerālvielas. Visvairāk ir kālijs, kalcijs, magnijs un nātrijs, bet tā satur arī dzelzi, cinku, mangānu un citas minerālvielas.
- Par sulas labvēlīgo ietekmi uz cilvēka organismu atbild arī tās sastāvā esošie B grupas vitamīni, C vitamīns, aminoskābes, tannīni, fitoncīdi, enzīmi un daudzas citas bioloģiski aktīvas vielas.
- No bērzu sulas var taisīt vīnu, alu un etiķi, kā arī sīrupu (līdzīgi kļavu sīrupam), vienīgi sīrupa pagatavošanai būtu nepieciešams ļoti daudz bērzu sulas.
- Bērzu sulai piedēvē spējas iznīcināt nierakmeņus, stiprināt imunitāti, ārstēt čūlas, reimatismu, artrītu, galvassāpes, klepu, alerģijas u.c. kaites.
- Sulai piemīt diurētiskas (urīndzenošas), organismu attīrošas un atjaunojošas īpašības, kā arī tā labi remdē slāpes un ir atsvaidzinoša.
- Tā kā sula satur daudz organisko skābju kā ābolskābi, nikotīnskābi un glutamīnskābi un minerālvielas, to plaši pielieto kosmētiskajos līdzekļos kā toniku.
Sulas var izmantot arī skaistumkopšanai. Senlatvietes sulās esot mazgājušas seju, jo tajās esošās vielas uzlabo ādas elastību un sejas krāsu, kā arī pasargā ādu no pavasara saules staru kaitīgās ietekmes. Bērzu sulā var skalot matus – tas palīdzot atbrīvoties no blaugznām, mati aug ātrāk un ir kuplāki.
Kā saglabāt sulas?
- Uz katru litru sulas liek vienu krustnagliņu. Šādi iespējams izvairīties no pelējuma rūgšanas procesā un novērst sulu glumēšanu. Garšas uzlabošanai pievieno 3 – 5 rozīnes, arī kādu citrona miziņu, upeņu zariņu. Trauku hermētiski noslēdz, uzglabā vēsumā.
- Uz katru litru bērzu sulu liek pārīti upeņu zariņu, pāris rozīnes, izkaltētas apelsīnu miziņas, kaltētu rupjmaizes gabaliņu. Trauku aizvāko un noliek vēsumā, var arī ierakt zemē.
- Bērzu sulām var arī pilnīgi neko nepievienot, vienkārši saliet šampanieša pudelēs un aizkorķēt. Likt tās pagrabā horizontālā stāvoklī. Kad tās pēc kāda laika ver vaļā, garšo kā bērzu sulu šampanietis.
Informācija no dažādiem interneta resursiem