Humuss

Humuss

82%

Porcijas

10

Sagatavošana

12 st.

Pagatavošana

40 min.

Humuss ir no turku zirņiem izgatavota masa, ko izmanto gan smērēšanai uz maizītēm, gan kā “dipu” mērci. Pirmo reizi ar šo izstrādājumu sastapos Somijā pirms pāris gadiem, kur studentu kafejnīcās tas bija bieži sastopams ar dažādām piedevām – kā olīves un ķiploki. Vēlāk provējām tādu izgatavot, bet, tā kā nebija pie rokas blendera, nācās zirņus mīcīt manuāli un process bija diezgan ilgs un sarežģīts, un garša arī nebija, kā iecerēts. Pēc tam humusu sāka tirgot Latvijā kā labu maizīšsmēri. Tā kā bieži brokastīs sanāk tās maizītes ēst, nolēmu humusu taisīt pa otram lāgam, tik šoreiz izmantojot kādu “oficiālu” recepti un arī blenderi, kas iegādāts pa Maximas uzlīmēm.

Humusa pagatavošanai vajadzēs:

turku zirņus – konservētus vai kaltētus (kaltētos apmēram 2 saujas)
sezama pastu vai sēklas; pastu – 2 ēd. karotes, sēklas – 4-5 ēd. karotes
citrona sulu
olīveļļu
ķiploks – pēc izvēles
sāli

Kā gatavot šampinjonus:

 1. Vispirms sāk ar zirņiem – tā kā mēs bijām iegādājušies kaltētos zirņus, tos vajadzēja uzbriedināt.
  Humuss
 2. Zirņus var atstāt mērcēties, piemēram, uz nakti.
  Humuss
 3. Kad zirņi izmērcēti, tos jāliek katliņā novārīties: šie vārījās apmēram pusstundu.
  Humuss
 4. Tikmēr var pagatavot sezama sēklas; tās jācenšas samalt pastai līdzīgā masā.
  Humuss
 5. Blendējot sēklas, liela daļa gan iestrēgst blendera asmenī, tāpēc jau šajā procesā pielikām klāt olīveļļu. Par daudz sēklu arī nevajadzētu likt: sezama sēklas ir diezgan rūgtas. Kamēr nomocījos ar asmeņa atbrīvošanu no sēklām, zirņi jau bija izvārījušies un bija jānokāš:
  Humuss
 6. Kad zirņi nokāsti, var sākt zirņus blendēt kopā ar sezama sēklām. Process ir diezgan pailgs, zirņu masa vismaz sākumā ir diezgan sausa, tādēļ ik pa laikam var nedaudz pieliet olīveļļu. Pēc vienas no internetā atrastajām receptēm, masai var pievienot jogurtu – mēs gan to aizstājām ar ūdeni (ja izmanto konservētos zirnīšus, var ņemt suliņu no konserva), jo eļļa vien masu mīkstāku nepadarīs – eļļa ļoti ātri iesūcas zirņos. Ūdeni jālej klāt prātīgi, jo tas masu šķidrina ļoti ātri.
  Humuss
 7. Blendēšanu turpina, kamēr zirņi samalti vienā masā. Pēc vēlmes var atstāt arī mazākus zirņu gabaliņus masā – lai interesantāk. Blendēšanas procesā jāpievieno arī sāls pēc garšas, ja ir vēlme, arī ķiploks – taču ja humusu gatavojam kā brokastu papildinājumu, ar ķiploku pievienošanu nedaudz jāpiebremzē.
  Pievienojam arī citronu sulu, aptuveni 1-1,5 tējkarotes, taču ne vairāk, lai citronu sula nenomāktu citas garšas.
  Humuss
 8. Kad humuss gatavs, to var ielikt kādā piemērotā trauciņā un izrotāt ar zirņiem, paprikas pulveri un citiem labumiem. Klasiski to uzliek uz šķīvja, izveido vidiņā tādu kā krāteri, kurā ielej olīveļļu un izrotā ar zirņiem – taču, tā kā domāju masu turēt ledusskapī un patērēt pāris dienu laikā, labāk tomēr, ja tā stāv bļodiņā.
  Humuss
 9. Humusu var izgaršot, protams, uz maizītes:

Dalīties & Drukāt