Cepeškrāsnī cepti tomāti ar ķiplokiem un timiānu

Cepeškrāsnī cepti tomāti ar ķiplokiem un timiānu

88%

Pagatavošana

3 st. 20 min.

Dienas gan vēl ir karstas un saulainas, taču nepārprotami jūtams, ka rudens ir tepat durvju priekšā. Uz sliekšņa stāv Gadalaiks, kuru gaidu ar vislielāko nepacietību jau ceturto gadu. Svelmes nogurdinātās dienas pielīs ar rēnu spirgtumu, nolīs pa kādai lietus lāsei, daba atdzisīs, vienīgi tādu krāsu kontrastu kā Latvijā te diemžēl neredzēt. Šajā zemē cauri gadalaikiem vijas zaļā krāsa, liedzot no sirds izbaudīt dzelten-sārti-brūno lapkriti, neatkārtojamo Rudens smaržu vai pilnas kabatas kastaņiem un ozolzīlēm… Te Rudens ir jākrāso pašiem!

Tomāti mūsu virtuvē mīt cauru gadu, taču rudenī vēlos tos īpaši izcelt, proti, tie ir neatņemama Mana Rudens sastāvdaļa. Šogad tomātiem atvēlēta goda vieta – tie ir nevis vienkārši iekļauti kāda ēdiena sastāvā, bet izpelnījušies būt pašā centrā.

Cepeškrāsnī cepti tomāti, grilēti tomāti, saulē kaltēti tomāti – tie nāk no dienvidu zemju kulinārijas pasaules. Grieķijas, Itālijas un Spānijas iedzīvotāji šādi pagatavotus tomātus izmanto gan kā uzkodu, gan kā piedevu pamatēdienam, gan kā mērču, zupu, picu un makaronu ēdienu sastāvdaļu.

Sastāvdaļas:

tomāti
ķiploki
olīveļļa
sarkanvīna etiķis (var lietot balsamico vai baltvīna etiķi)
timiāns
sāls

Kā gatavot:

  1. Tomātiem izgriež cieto, zaļo vidiņu un pārgriež horizontāli uz pusēm. Kārto cepešpannā ar sagriezto pusi uz augšu.
  2. Ķiploku notīra (daudzums aptuvens, uz lielo cepešplāti apmēram 1 galviņa), daiviņas sagriež plānās šķēlītēs un pārber tomātiem.
  3. Pārslaka ar sarkanvīna etiķi (nevajadzētu dabīgo etiķi aizvietot ar to, kas nāk no padomjlaikiem – šķaidītu etiķa esenci), apber ar sāli, timiānu un bagātīgi aplej ar olīveļļu.
  4. Liek cepties līdz 170°C uzsildītā cepeškrāsnī 3 stundas. Pēc kādas stundas, pusotras jāskata temperatūra, varbūt nepieciešams samazināt, jo tomāti nedrīkst izcepties sausi – pannas apakšā jāpaliek eļļai un tomātu sulai, ko vēlāk var lietot kā salātu mērci.

Lai gards, ka nenoēsties!

Dalīties & Drukāt